Mit mutathat meg a hasi MRI vizsgálat? Tisztázzuk!
Az MRI vizsgálatok az alapján is megkülönböztethetőek, hogy mely régiókat vizsgálják velük. Koponya, térd, vállízületi MRI vizsgálatról, bizonyára, Te is hallottál már. Egy gyakori MRI vizsgálat a hasi, pontosabban a hasi és kismedence MRI vizsgálat. A két régiót általában együtt vizsgálják, ezért a hosszabb, egzaktabb elnevezés. Pontosan milyen szerveket vesznek ilyenkor szemügyre? Milyen betegségek gyanújából kaphat valaki beutalót hasi és kismedence MRI vizsgálatra? A hasi és kismedence MRI vizsgálatkor a hasi szerveket, úgy mint májat, hasnyálmirigyet, veséket, lépet, hasi nyirokcsomókat; a belső nemi szerveket, mint a méhet, petefészket, prosztatát és a húgyhólyagot figyelik meg. Ebből ki is következtethető, hogy hasi és kismedence MRI vizsgálatra gasztroenterológus, urológus vagy nőgyógyász utalja be a páciensek legnagyobb hányadát. De mi lehet az oka egy MRI vizsgálatra?
MRI vizsgálat az emésztőrendszer egészségéért
Szerencsére egyre többen fordulnak orvoshoz, mikor huzamosabb ideje hasi diszkomfort érzésük van, puffadnak vagy „egyszerűen” legyengülnek, nincsenek jól bizonyos ételek elfogyasztása után.
Nem a betegszám növekedése az örömteljes, hanem az, hogy mind többen szeretnének változtatni, és fordulnak segítségért, ha panaszaik vannak.
A hasi és kismedence MRI vizsgálat egy feltérképezés az emésztőrendszer állapotáról, ami egy összetett dolog. A szervek működése kihat egymásra, ezért egy-egy tünet mögött sokféle betegség állhat.
MRI vizsgálatra általában a következő betegségek gyanújából adnak beutalót az orvosok:
- epekő
- epeutak gyulladása
- máj elváltozása
- hasnyálmirigy gyulladás
- Colitis ulcerosa
- Crohn betegség
- vékonybél más gyulladása
- bélrendszerben kialakuló tumor
- vastagbélgyulladás
Nagyon sok esetben azonban nem találnak szervi rendellenességet az MRI vizsgálat során. Ilyenkor a tüneteket ételallergia, -intolerancia, irritábilis bélszindróma, kontaminált vékonybélszindróma is okozhatja.
MRI vizsgálatra az urológiáról
A kismedencében helyezkednek el a vesék és a húgyhólyag is a saját vezetékeivel. Mivel a lágyrészek állapota kiválóan diagnosztizálható MRI vizsgálattal, ezért nagyon pontos képet kaphatunk róluk.
Ha a tüneteket figyelembe véve és az előzetes vizsgálatok alapján az urológus a következőket sejti, akkor MRI vizsgálatot kérhet az állapotok tisztázásáért:
- Vesekő gyanúja
- Inkontinencia
- Húgyhólyag panaszai esetén
- Mellékvese problémákra utaló jelek
Ezen felül a férfiakat prosztataproblémák esetén is elküldhetik MRI vizsgálatra.
Nőgyógyászati MRI vizsgálat
A kismedencében foglalnak helyet a belső női nemi szervek is, mint a petefészkek, vezetékeik és maga a méh.
Ha a nőgyógyász ezen szervek elváltozásait, kóros működését sejti a panaszok mögött, vagy a manapság sajnos egyre gyakoribb endometriózist, akkor hasi és kismedence MRI vizsgálatra ad beutalót páciensének.
A hasi és a kismedence MRI vizsgálathoz “vezető” leggyanúsabb tünetek:
-
Az emésztőrendszert illetően:
- Kóros hasmenés
- Hasi és gyomorfájdalmak
- Székrekedés
- Indokolatlan meteorizmus
- Gyomorgörcsök
- Puffadás
- Sárgaság
- Rendszeres émelygés
-
Urológiai panaszok esetén
- Alhasi vagy deréktáji fájdalom
- Inkontinencia
- Vizelési problémák, fájdalmak
- Véres vizelet
-
Nőgyógyászati gondok
- Alhasi, medencetájéki fájdalom
- Menstruációs problémák, fájdalmak
- Meddőség
A hasi és kismedence MRI vizsgálat előkészületei
Mivel az MRI vizsgálat során az emésztőtraktust is szemügyre veszik, ezért annál eredményesebb lesz az MRI vizsgálat, minél tisztább a béltraktus.
Ezen oknál fogva kérik arra az orvosok pácienseiket, hogy a hasi és kismedence MRI vizsgálat előtt kb. 4-6 órával ne étkezzenek. Gasztroenterológiai célzat esetén egy megelőző napi diétát is szoktak kérni a kezelőorvosok, bő folyadékfogyasztást pedig minden esetben.
Bár az MRI vizsgálat olykor 30 percig is elhúzódhat, az a kérés a szakemberektől, hogy lehetőleg félig telt hólyaggal feküdjenek be a páciensek az MRI vizsgálatra.
Szükséges dokumentumok a hasi és a kismedence MRI vizsgálathoz
Magánegészségügyi intézetekben a páciens önálló kérésére is elvégzik a hasi és kismedence MRI vizsgálatot. Ennek ellenére mindenkinek azt javasoljuk, hogy panasz esetén keresse fel házi- vagy kezelőorvosát, egyeztessen vele, kérjen beutalót és csak ezt követően jelentkezzen be MRI vizsgálatra.
Bár a vizsgálat veszélytelen, amíg orvosi vélemény által nem indokolt, nem feltétlen szükséges az MRI vizsgálattal kezdeni az egészségügyi probléma okának felkutatását.
A hasi és kismedence MRI vizsgálat történhet natív módon és kontrasztanyag beadásával is. Utóbbi esetén előzetes vizsgálatokra és egyéb dokumentumokra lesz szüksége a páciensnek:
- Vesefunkciós labor (1 hónapnál nem régebbi)
- Korábbi egészségügyi kezelések, műtétek adatai
- Igazolás gyógyszerérzékenységről, ha van
- Korábbi röntgen, CT, MRI vizsgálati eredmények
Az MRI vizsgálatok a ma alkalmazott képalkotó diagnosztikai eljárások egyik legkíméletesebb és leghatékonyabb módszere. Éljünk az általa nyújtott lehetőségekkel, de ne éljünk vissza velük indokolatlan alakmazásuk által. Viszont ha menni kell, akkor menjünk, magunk és szeretteink miatt is!
Jó egészéget!
Fotók: Envato Elements